تور مجازی چیست؟

عبارت "تور مجازی" به مجموعه ای از فایل های صوتی، تصویری، پانوراما و ویدئویی اطلاق می شود که امکان آشنایی با یک محیط را بدون حضور فیزیکی در آن فراهم می کند. هدف از ایجاد تورهای مجازی از بین بردن محدودیت های مکانی و زمانی است. به عنوان مثال می توان از نمایشگاهی که در کشور یا زمان دیگری برگزار شده است و امکان حضور در آن وجود نداشته دیدن کرد و یا پیش از حضور در یک مکان تفریحی یا توریستی، با آن مکان و امکانات موجود در آن جهت استفاده بهینه از امکانات، آشنا شد.

تور مجازی مدارس علامه طباطبایی

یکی از افتخارات مجتمع فرهنگی-آموزشی علامه طباطبایی، اعتماد اولیای گرامی به این مجتمع است. هر سال، شاهد حضور بیش از هفت هزار نفر در آزمون‏های ورودی مدارس علامه طباطبایی (در پایه های اول راهنمایی تا چهارم دبیرستان) هستیم. از آنجا که ثبت نام تمام مدارس در ساختمان مرکزی مجتمع (دبیرستان علامه طباطبایی واحد آبشناسان) انجام می شود، متقاضیان جهت تکمیل ثبت نام اینترنتی، حضور در جلسه توجیهی، تکمیل فرمها و دریافت کارت شرکت در جلسه آزمون به این واحد آموزشی مراجعه می کنند و طبیعتاً امکان آشنایی با این واحد آموزشی را دارا هستند. از یک سو متقاضیان محترم مایل هستند با فضای فیزیکی، موقعیت مکانی و امکانات سایر واحد های آموزشی از نزدیک آشنا شوند و از سوی دیگر، مراجعه به تمام واحد ها با توجه به گستردگی شهر، تعدد واحدهای آموزشی، محدودیت های زمانی، ترافیک و ... برای همه امکان پذیر نیست. تور مجازی مدارس علامه طباطبایی در پاسخ به این نیاز اجرا شده است.

ویژگی های تور مجازی مدارس علامه طباطبایی

در اجرای تورهای مجازی اهداف مختلفی دنبال می شود. به عنوان مثال اگر یک تور مجازی برای معرفی یک رستوران، هتل یا مکان تفریحی اجرا شود، طبیعی است که سعی می شود که با استفاده از ابزارهای ویرایش تصویر، جذابیت های بصری ایجاد شود. از آنجا که این تور مجازی با هدف آشنایی شما با امکانات فیزیکی و فضای مدارس اجرا شده است، از این گونه امکانات استفاده نشده و فضای موجود ارائه شده است. همچنین با توجه به محدودیت هایی مانند سرعت اینترنت، تعداد زیاد واحد های آموزشی و فضاهای هر واحد، گزیده ای از فضاهای هر واحد آموزشی در تور مجازی حاضر گنجانده شده است و از هر مدرسه یک یا دو کلاس، یک یا دو راهرو، فضای کتابخانه، سالن امتحانات، نمازخانه و ... ارائه شده اند.

عدم وجود یک فضا در تور مجازی حاضر به معنی عدم وجود آن در واحد آموزشی نیست و تمام واحد های آموزشی دارای تمامی امکانات استاندارد آموزشی هستند. به عنوان مثال، تمام مدارس دارای کتابخانه هستند و در مدارس علامه طباطبایی، کتابخانه ها از نظر دکوراسیون، کتابها، فضای مطالعه و ... مشابه هم‏اند. بنابراین فضای کتابخانه در دو یا سه واحد آموزشی به تصویر کشیده شده است.  این موضوع درباره نمازخانه، آزمایشگاه، اتاق های همکاران فرهنگی، معاونین، مشاورین، مدیران، دبیران و ... نیز صدق می کند.

راهنمای استفاده از تور مجازی مدارس علامه طباطبایی

جهت مشاهده فضاهای واحد های آموزشی مختلف، از منوی بالای صفحه، واحد آموزشی را انتخاب فرمایید. پس از نمایش صفحه، در سمت راست، لیست مکان های قابل مشاهده در آن واحد آموزشی نمایش داده می شود که با کلیک بر روی هر یک از آنها می توانید مستقیماً وارد آن فضا شوید. در سمت چپ، نمای 360 درجه فضا نمایش داده می شود که پس از Load شدن کامل، به صورت خودکار شروع به چرخش می کند. می توانید با نگاه داشتن کلید چپ ماوس در وسط آن و کشیدن نشانگر موس به جهت های مختلف، تمام زوایای آن محیط را مشاهده نمایید. همچنین کلید هایی در پایین هر فریم قرار داده شده است که جهت تغییر نما می توانید از آنها استفاده کنید.

این تور مجازی با استفاده از Flash طراحی و اجرا شده و در مرورگرهای کروم (نسخه 12 به بالا)، فایرفاکس (نسخه 9 به بالا)، اینترنت اکسپلورر (نسخه 8 به بالا)، اپرا (نسخه 12 به بالا) قابل مشاهده است. با توجه به اینکه حجم تصاویر پانوراما (به دلیل امکان چرفش 360 درجه و ...) در تورهای مجازی معمولاً کمی زیاد است، برای مشاهده تورهای مجازی به اینترنت پرسرعت ADSL نیاز خواهید داشت. تلاش کرده ایم تا حد امکان و تا آنجا که به کیفیت تصاویر صدمه نزند، حجم صفحات و تصاویر را کاهش دهیم، با این وجود، در صورت پایین بودن سرعت اینترنت، کندی در بارگزاری (Load) امری طبیعی است.

به دلیل استفاده از Flash ممکن است در برخی رایانه ها (مانند iPad) امکان مشاهده ی تور مجازی (به دلیل عدم اجرای فایل های Flash) وجود نداشته باشد. ممکن است در برخی سیستم های عامل مانند Linux نمایش متن های فارسی به درستی انجام نشود.

نظرات و پیشنهادات شما

ستاد ثبت نام مدارس علامه طباطبایی : 44849084

طراحی و اجرای تور مجازی

 www.360view.ir